Dudak Dolgusu Sonrası Ne Zaman Öpüşebilirim ?

Dudak Dolgusundan Sonra Ne zaman Öpüşülür ?

Dudak dolgusu ile yüz dolgusu, ameliyatsız olarak dudakları güzelleştirmenin popüler bir yöntemidir. Tedavi hızlıdır ve 6 aya kadar süren anında sonuçlar verir. Dudak dolgusu sonrası en sık sorulan sorulardan biri öpüşmenin ne zaman yeniden başlayabileceğidir. Hastalar enfeksiyon riski, dolgu hareketi veya öpüşerek nihai sonuçları etkileme olasılığı konusunda endişe duyarlar.

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra öpüşebilirsiniz, ancak ağzınız işlem sonrası hassas olabilir. Bazı hastalarda birkaç günden bir haftaya kadar süren şişlik ve morarma görülebilir. Dudak dolgusu aldıktan sonra öpüşmek isteyip istemediğiniz kişisel bir karardır.

Ancak dudak dolgusu aldıktan hemen sonra öpüşmekten kaçınmanız için birkaç neden vardır. Bunlardan ilki enfeksiyon riskidir. “Cildinize iğne soktuğunuz her zaman, 12 ila 24 saat boyunca enfeksiyon veya iltihaplanmaya neden olabilecek her şeyden kaçınmalısınız.

Dudak Dolgusu Nedir ?

İkinci neden ise dudaklarınızın şişmesini önlemektir. Dudak dolgusu aldıktan sonra dudaklarınız şişebilir ve bunu önlemek için bazı temel adımları izlemeniz gerekir. Bol su içmek, dudaklarınıza buz torbası koymak, 24 saat boyunca ovma, masaj yapma ve öpüşmeden kaçınmak, aşırı tuzdan 24 saat boyunca uzak durmak dudaklarınızın şişmesini önleyebilir.

Eğer ilk kez dudak dolgusu yaptırıyorsanız öpüşme ve masaj yapmaktan kaçınmanız zorunludur. Yüzünüzü ve ağzınızı fırçalarken ve yıkarken nazik ve yavaş yapmalısınız. Yüzünüzü ve ağzınızı yıkarken sertçe ovalamayın.

Dolayısıyla dudak dolgusu aldıktan sonra en az 12 ila 24 saat boyunca öpüşmemeniz tavsiye edilir. Bu süre zarfında enfeksiyon riskini azaltabilir ve dudaklarınızın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Air kissing, birçok kültürde yaygın olan bir davranıştır ve dolgu malzemesine zarar vermez. Yanakta öpücük gibi hafif öpücükler veya çocuğunuzun alnını öpmek gibi öpücükler de hemen yapılabilir. Dudakları büzmek veya gülümsemek gibi basit dudak hareketleri de erken dönemde uygulanabilir. Plastik cerrahlar ve dermatologlar genellikle dolgunun yerleşmesi ve dudak dokunuzla bütünleşmesi için en az 1-2 gün beklenmesini önerirler, daha yoğun öpücükler için.

Dudaklar başlangıçta şiş veya ağrılı olabilir, bu nedenle bazı kadınlar öpüşmekten hoşlanmayabilir veya öpüşmekten korkabilir. Rutin öpüşmenin ürünün daha hızlı parçalanmasına veya dolgunun hareket etmesine neden olacağına dair bilinen bir kanıt yoktur. Ancak dolgu enjeksiyonlarından kısa süre sonra çok yoğun dudak manipülasyonu da iyi bir fikir değildir.

Dudak enjeksiyonu için hangi dolgu kullanıldığı önemli mi?

Bir çok plastik cerrahi veya dermatoloji ofisleri, dudaklar için hyaluronik asit (HA) ile yapılmış yüz dolguları kullanmaktadır. Tüm bu HA dolguları, zamanla dudak dokusu ile bütünleşen yumuşak, şeffaf jellerdir. ABD’de FDA onaylı HA dolguların örnekleri arasında Restylane®, Juvederm® ve Belotero® bulunur. Tüm bu dudak enjeksiyon dolguları için aynı genel yönergeler geçerlidir, yani hafif öpücükler hemen yapılabilirken, daha yoğun öpücükler için en az birkaç gün beklemek gerekmektedir.

Dudak enjeksiyonu sonrasında dolgu hissedilebilir mi?

Tedaviden sonraki ilk birkaç saat veya gün boyunca dudaklar dokunulduğunda biraz sert veya garip hissedebilir. Bazen, bazı noktalarda hafif bir düzensizlik veya nodül hissedilebilir. Bu sorunlar genellikle zamanla çözülür. Şişlik çözüldükten sonra, dolgu enjeksiyonları sonrası dudaklar genellikle önceden hissettiklerinden farklı bir his yaratmazlar, hatta öpüştüğünüzde bile. Dudaklar hala yumuşak ve doğal hissedilir. Öptüğünüz kişi de farkı fark etmeyecektir.

Herhangi bir kozmetik işlemde olduğu gibi, endişelerinizle her zaman plastik cerrahınızla konuşmanız önemlidir.

 

 

Yorum yapın